piątek, 22 stycznia 2016
Czy warto iść na studia pielęgniarskie?
Mimo, że skończyłam już studia (biologia), coraz częściej myślę o pójściu w ślady mojej mamy i rozpoczęciu nauki na kierunku pielęgniarstwo. Kiedyś sądziłam, że zawód pielęgniarki jest zupełnie bez sensu: niskie wynagrodzenie, duża odpowiedzialność i brak prestiżu. Coraz częściej jednak patrzę na to inaczej i dostrzegam w pielęgniarstwie misję. Może dobra praca to nie taka, która wiąże się z wysokimi zarobkami, ale taka, która jest doceniana i ma sens dla kogoś więcej. Jeśli wywołamy uśmiech na twarzy starszej, schorowanej osoby to trochę tak, jakbyśmy naprawiali kawałek świata. Pracując ze zwykłymi klientami czy przed komputerami nie mamy szansy na wdzięczność, a nawet jeśli, to jest to wdzięczność za wzrosty na koncie, a nie za realną i ważną pomoc. Zwykle jednak w ramach informacji zwrotnej dla naszej pracy otrzymujemy spis pretensji. Jeszcze nie znalazł się na świecie taki przedsiębiorca, który byłby zadowolony ze swojego stanu konta, no może z wyjątkiem prezydenta pewnego państwa w południowej Ameryce, ale o jego niecodziennym podejściu do zarabiania rozpisują się prawie wszystkie magazyny, więc wszystko wskazuje na to, że jest ono naprawdę wyjątkowe. Generalnie jeśli pracujesz po to, aby ktoś miał więcej pieniędzy, szanse na wdzięczność są raczej niewielkie. Jak w tym powiedzeniu: jeśli sam nie określisz swojego celu, spędzisz życie na spełnianiu marzeń innych. Dlatego coraz mniej straszne wydają mi się igły, cewniki i krew, a wartość zyskuje dobre słowo, uśmiech na twarzy chorej osoby i czekoladki w prezencie od kogoś, komu pomogłam.
wtorek, 19 stycznia 2016
Pięć najczęściej pojawiających problemów podczas wysyłki paczek do Anglii
Czasy się zmieniają. Coraz więcej osób kupuje przez Internet i zgadza na wysyłkę zakupów paczką. Sami też coraz częściej je nadajemy. Kiedyś trzeba było iść na pocztę, odstać swoje w kolejce, a dziś firmy kurierskie prześcigają się w tym, żeby ułatwić nam wysłanie paczki. Wszystko po to, żeby wybrać właśnie ich ofertę. Większość firm posiada już opcję wysyłki za granicę, na przykład do Anglii. Chciałbyś nadać taką paczkę, ale nie jesteś przekonany jak to zrobić? Tu znajdziesz odpowiedzi na 5 najczęściej pojawiające się pytania.
1. Co można wysłać?
Lista rzeczy, które można nadać nie ma końca. Łatwiej określić, czego na pewno nie można wysłać w paczce. W czołówce rzeczy zakazanych są: alkohol, wyroby tytoniowe, narkotyki, materiały pirotechniczne, broń i zwierzęta. Jeśli zostaną one wykryte (np. przez skaner) paczka będzie zarekwirowana. Ponadto nie należy przesyłać żywności, poza suchym prowiantem o długim terminie ważności. Lepiej też unikać pakowania dużej ilości flakoników z perfumami i leków. To, co można wysyłać jest zawsze podane w regulaminie firmy kurierskiej.
2. Jak zaadresować paczkę do Anglii?
Każda paczka musi być zaadresowana w sposób trwały i czytelny. Najlepiej, żeby adres odbiorcy umieścić na środku, a w lewym górnym rogu podać adres nadawcy. Pełen adres zawiera: imię, nazwisko, ulicę, numer domu i mieszkania, miasto, kod pocztowy, kraj. Warto napisać na paczce numer telefonu kontaktowego odbiorcy i nadawcy z odpowiednim kodem kierunkowym. Dla Polski jest to +48, a dla Anglii +44. Kurier, który odbiera paczkę naklei na niej list przewozowy zawierający wszystkie te informacje. Ale dobrze jest, tak na wszelki wypadek, opisać przesyłkę w widocznym miejscu. Adres do Anglii wygląda tak:
John Smith
75/9A Westgate
Wakefield
Manchester M23
Great Britain
+ 44 (nr tel.)
3. Jak długo paczka będzie w drodze?
Czas doręczeń paczki zależy od firmy. W przypadku wysyłki do UK wynosi on zwykle między 3 a 5 dni roboczych (np. w ofercie DPD Classic). Dzień nadania paczki to tak zwany „dzień zero” i dopiero od następnego dnia roboczego liczy się pięć dni roboczych. Warto zwrócić uwagę, jaki maksymalny termin doręczenia podaje firma (zwykle jest to 14 dni). Paczki doręczane są zwykle od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-18, 9-17 lub 8-16.
4. Którą ofertę wybrać?
To trudne pytanie, bo odpowiedź zależy przede wszystkim od tego co i dokąd chcemy nadać. Niektóre firmy nie zajmują się wysyłką do innych miast niż Londyn, inne nie obsługują Szkocji. Doskonałą pomocą w wyborze oferty są portale internetowe, które zajmują się organizacją wysyłki. Zwykle ich partnerami jest kilka firm kurierskich. Korzystając z takiej strony można bez wychodzenia z domu zamówić odbiór paczki na najkorzystniejszych warunkach.
5. Jak zapłacić?
Większość firm oferuje aż trzy możliwości uregulowania opłaty za przesyłkę. Pierwsza to karty płatnicze – PayPal. Kolejna opcja to przelew na konto brytyjskie, a trzecia przelew na konto polskie (numer konta otrzymuje się e-mailem po złożeniu zamówienia).
Nie da się ukryć, że wysyłka paczki do Anglii brzmi poważnie. Jednak kiedy oswoimy się już z tą myślą i poznamy odpowiedzi nurtujące nas pytania, to okazuje się, że jest to równie proste co wysyłka paczki na terenie Polski. D
Subskrybuj:
Posty (Atom)